Blachy perforowane, czyli arkusze blach z wykonanymi w nich otworami, usytuowanymi w równych odstępach lub określonych sekwencjach, to jeden z najbardziej uniwersalnych materiałów w swojej kategorii. Oczka w metalach mogą mieć oczywiście różne kształty i wielkości, można wykonać je na indywidualne zamówienie. W jakim celu się to robi ? To zależy właśnie od przeznaczenia blachy, a tych zastosowań mogą być tysiące. Podstawowym praktycznym założeniem jest transparentność, częściowa osłona optyczna lub dźwiękowa i wentylacja. Ale oprócz walorów użytkowych docenia się przede wszystkim estetykę blach perforowanych, a w przypadku blach nierdzewnych i aluminiowych dodatkowo ich długoletnie i bezproblemowe użytkowanie.

Niestandardowe style, jakie posiadają blachy po procesie perforowania, dają szerokie spektrum ich zastosowania. Powszechna dziś technologia pozwala na całkowitą fantazję w obszarze perforowania artystycznego, wycinania asymetrycznych kształtów. Perforowana blacha w rękach twórczego inżyniera architekta stwarza mnóstwo możliwości dla nowych konstrukcji i innych form. Do produkcji blach perforowanych używa się nowoczesnych technologii pozwalających na ogromną efektywność oraz precyzję i wysoką jakość.

Firma Perforacja – blachy perforowane sp. z o.o. dostarcza doskonałej jakości blachy perforowane już od ponad 24 lat, wykonywane wg DIN 24041,  znajdujące zastosowanie w wielu dziedzinach przemysłu oraz w budownictwie, a także w miejskiej architekturze. Firma korzysta z najbardziej nowatorskich rozwiązań obróbki metali: stali zwykłej, ocynkowanej, aluminium i blach nierdzewnych, dzięki czemu blachy perforowane – w postaci arkuszy lub zwojów – sprawdzają się znakomicie w każdych warunkach i w każdej branży.

Uniwersalne, praktyczne, odporne: Blacha perforowana, zastosowana na elewacji budynku, doskonale zdaje egzamin w każdych warunkach i sprawdza się jako element konstrukcyjny, pełniąc jednocześnie funkcję dekoracyjną. Może stanowić też doskonałą osłonę, barierę, posłużyć jako ekran akustyczny lub sufit podwieszany. Blachy perforowane wykorzystywane są także jako elementy maszyn, urządzeń, sita lub filtry. To produkty znajdujące zastosowanie praktycznie w każdej branży, doskonale więc sprawdzają się w wielu dziedzinach przemysłu. Oferowane przez firmę produkty są bardzo trwałe, wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i odporne na działanie ekstremalnych warunków atmosferycznych. W ofercie firmy Perforacja – blachy perforowane klienci otrzymują materiały, które sprostają ich wszelkim wymaganiom i znajdą zastosowanie w przemyśle spożywczym, chemicznym, motoryzacyjnym, budownictwie oraz architekturze, jak i w innych dziedzinach gospodarki. Blachy perforowane o oczkach okrągłych oraz kwadratowych, w układzie prostym, mijanym czy też blachy perforowane o oczkach podłużnych, ozdobnych, heksagonalnych, to tylko niektóre z propozycji firmy. Istotną informacją jest, że oczko musi być zawsze równe lub większe od grubości blachy, nie może być mniejsze Wszystkie produkty, a zwłaszcza blachy perforowane, wykonywane są z dbałością o najmniejsze detale. Kształt, jak i rozmieszczenie mają decydujący wpływ na ostateczne właściwości blachy, dzięki czemu można dostosować produkty do konkretnych wymagań klienta. Nie mniejsze znaczenie ma również prześwit procentowy. Może się on znacznie różnić przy różnych wymiarach i rozstawie otworów, co ma duży wpływ na takie czynniki jak stopień przepuszczalności światła, stopień przepuszczalności dźwięku blachy czy stopień przewiewności. Symbole blach perforowanych pochodzą z języka niemieckiego, np. popularny symbol Rg jest skrótem od określenia „Rundlochung in geraden Reihen”, co oznacza otwory okrągłe w układzie prostym (w prostych rzędach). Perforacja – blachy perforowane sp. z o.o. oferuje blachy perforowane o symbolu Rg oraz Rv- Rundlochung in versetzten Reihen, Qg- Quadratlochung in geraden Reihen, Rg – Rundlochung in geraden Reihen, Lv – Langlochung versetzt, HV – Hexagonallochung versetzt.

 

Więcej w wydaniu Focus Nierdzewne, Nr 01/2024